آموزش سبد بافی

تاریخ انتشار : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
موضوع : صنایع دستی

آموزش درست کردن سبد

هنر سبد بافی

سبد بافی هنر زیبایی است که از دیر باز در ایران رواج دارد.  مروار یک نوع چوب ترکه ای اسـت که از اطراف تهران ، کرج ، سولقان ، بهارِ همدان ، ملایر و مراغه تهیـه می شود .البته تهیـه آن درمنـاطق دیگر نیز امکان پذیر بوده و حتـی در مناطـق جنـوبی کشور ( از جمله خوزستان ) نیز احتمالاً تولید آن رواج دارد .

روش تهیه مروار برای سبد بافی

مرواربافان پس از تهیه ترکه از مناطق فوق آن را انبار نموده و به تدریج پس از گرفتن زوائد آن ، ترکه ها را از طول به سه یا چهار قسمت تقسیم نموده و آنها را در پاتیل های مخصوصی با آب می جوشانند .لایه رویی آن را می گیرند و پس از خشک شدن جهت بافتن از آنها استفاده می کنند .
مروار دارای ویژگیهای خاص خود می باشد . رنگ آن زرد است و وقتی روغن جلا می خورد به رنگ طلایی در می آید . لازم به توضیح است که نوع نامرغوب آن بیشتر به رنگ سیاه و سبز می باشد . پس از بافتن مروار باید آنرا نزدیک به ۴۸ ساعت در معرض آفتاب بگذارند و این کار بدین جهت انجام می گیرد که بر اثر تابش نور آفتاب به ترکه های مروار ، رنگ آنها روشن تر شده و به رنگ طلایی در می آید .

امروزه سبد ها را ازجنس های دیگری مثل روزنامه باطله نیز تهیه میکنند . سعی میکنیم آموزش های بیشتری در مورد سبد بافی درآینده برای شما عزیزان تهیه کنیم .امروزم ویدئوی آموزشی سبد بافی رو در ادامه برای استفاده شما عزیزان قرار دادیم .

آموزش درست کردن سبد با روزنامه

آموزش درست کردن چراغ خواب بسیار زیبا

آموزش درست کردن گل سر با روبان

 آموزش ساخت گل لاله با کاغذ کشی

آموزش ساخت قاب عکس

آموزش درست کردن گل روبانی ۳

آموزش گل شاخه ای زیبا

نظرات